Kto oprócz RWE stał za zorganizowanym w 2013 roku konkursem „Neon dla Warszawy” i komu zawdzięczamy renowację neonu Syrenka przy Grójeckiej czy też odtworzenie kultowego neonu Jaś i Małgosia?

Warszawska Praga-Południe, Mińska 25 i Soho Factory, miejsce doskonale znane większości warszawiaków, a w nim niebagatelne, działające od 5 lat NEON MUZEUM (Muzeum Neonów). Bez rzeźb, obrazów, a jednak pełne sztuki, z którą każdy z nas w życiu zdążył się już opatrzyć, i to dosłownie. Muzeum zajmuje się bowiem ochroną polskich reklam świetlnych, które zdobiły i zdobią Polskę po drugiej wojnie światowej. Większość  z nich pochodzi z lat 60. i 70.

Kto nie widział kultowego napisu Jubiler albo nie pamięta Głównej Księgarni Technicznej, powinien tym bardziej wybrać się do Muzeum, by móc zobaczyć poszczególne litery nie tylko w filmach…

Na zachętę wspomnijmy, że to pierwsze takie muzeum w Polsce i z pewnością jedno z nielicznych na świecie.

Największe neony (np. WARSZAWA WSCHODNIA czy JUBILER), którymi opiekuje się Muzeum, rozlokowane są na poszczególnych budynkach Soho Factory. Wybierając się na Mińską 25, przeznaczcie na odwiedziny nieco więcej czasu. Oprócz stu starych neonów i instalacji reklamowych na terenie Soho Factory zatrzyma Was wiele innych atrakcji. Ale o tym już innym razem…

Other news