Setki tysięcy Polaków wynajmuje swoje nieruchomości, traktując to jako źródło dodatkowego dochodu oraz inwestycję kapitału. Naczelny Sąd Administracyjny wydał właśnie korzystną dla nich uchwałę w sprawie rozliczania przychodów z najmu

Obecnie właściciele rozliczają przychody z najmu ryczałtem - stawka podatku wynosi 8,5%, zaś od nadwyżki przychodów przekraczającej 100 tys. zł rocznie – 12,5%.

Od jakiegoś czasu pojawiały się jednak niekorzystne dla podatników interpretacje organów skarbowych, które uznawały, że właściciele wynajmowanych nieruchomości prowadzą działalność gospodarczą. Dotyczyło to szczególnie przypadków, w których stwierdzono, że wynajem jest głównym źródłem dochodu podatnika, ma stały charakter oraz strukturę zarządzania. 
Wiązało się to dla podatnika ze zmianą sposobu opodatkowania i koniecznością zapłaty podatku dochodowego (17% lub 32%), a nie ryczałtu. Przychód z najmu był doliczany do całości rocznego przychodu, co dla wielu właścicieli oznaczało wejście w próg podatkowy 32%. Co więcej, podatek według tego typu interpretacji (plus odsetki i kary) mógł być naliczany przez organ skarbowy nawet do 6 lat wstecz. 

Właściciel mieszkania stawał również przed koniecznością zapłaty do ZUSu zaległych składek (związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej), potencjalnie do 5 lat wstecz. 

Jednak zgodnie z uchwałą Naczelnego Sądu Administracyjnego (sygn. II FPS 1/21), urząd skarbowy nie ma prawa naliczać wynajmującym nieruchomości podatków tak, jakby byli przedsiębiorcami, bez względu na to, ile nieruchomości wynajmują. 
Jedynym wyjątkiem jest sytuacja, w której nieruchomości stanowią składnik majątkowy mienia osoby fizycznej, który został przez nią wprowadzony do majątku związanego z wykonywaniem działalności gospodarczej. 

Co istotne uchwała została podjęta w składzie 7 sędziów, co oznacza, że ma moc wiążącą dla wszystkich sądów administracyjnych – nie mogą one wydawać orzeczeń wbrew tej uchwale. Uchwała ta jest bardzo korzystna dla podatników. Jeśli interpretacja urzędu skarbowego od niego odbiega, podatnicy mogą składać skargi do Wojewódzkich Sądów Administracyjnych, a w przypadku oddalenia skargi przez WSA - skargi kasacyjne. 
.

Other news