W zachodnich krajach Unii Europejskiej, jak również w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie standardem jest współpraca właściciela nieruchomości tylko z jednym biurem nieruchomości. Dlaczego? Powodów jest wiele, a do najważniejszych z nich należy fakt, że właściciel nie czuje się specjalistą w tym zakresie oraz, że nie musi zajmować się całym procesem sprzedaży lub wynajmu, począwszy od odbierania telefonów, rozmów z klientami, prezentacjami, a skończywszy na negocjacjach. Zlecenie wykonania kompleksowej usługi wyspecjalizowanej firmie zdejmuje z niego te wszystkie obowiązki, nie angażuje prywatnego czasu i przede wszystkim znacznie eliminuje powstawanie niezręcznych sytuacji.

Współpraca z jednym biurem nieruchomości jest dla właściciela najkorzystniejsza, gdyż współpracuje on wyłącznie z jednym agentem. Tylko jeden agent odpowiada za promowanie nieruchomości w Internecie i poza nim, tylko jeden agent udziela informacji potencjalnym nabywcom i prezentuje nieruchomość, tylko jeden agent kontaktuje się z właścicielem. Te wszystkie czynniki powodują, że cały proces sprzedaży lub wynajmu nieruchomości przebiega profesjonalnie. Co więcej, nagłe i nieoczekiwane sytuacje pozwalają na błyskawiczne ustalenie strategii z właścicielem oraz na niezwłoczne działania (przy jednoczesnej współpracy w wieloma biurami nieruchomości takie działania nie są możliwe).

Właściciel nieruchomości, który zdecydował się współpracować z biurem nieruchomości na zasadzie „wyłączności” otrzymuje status VIP. Jego nieruchomość traktowana jest priorytetowo i oprócz tego, że ma przydzielonego „osobistego agenta”, na rzecz sprzedaży lub wynajmu jego nieruchomości działają wszyscy agenci biura, a także wielu z innych biur nieruchomości.

Statystycznie nieruchomości właścicieli, którzy współpracują tylko z jednym biurem nieruchomości, sprzedają się lub wynajmują znacznie szybciej niż te, które występują w wielu biurach nieruchomości. Nie dziś bowiem stwierdzono, że nadmiar informacji powoduje chaos. Tak dzieje się także w przypadku powielania tej samej oferty w Internecie (różnej jakości zdjęcia, opisy i przede wszystkim różnica w cenie ofertowej). Biura nieruchomości chcąc zainteresować potencjalnego klienta własną ofertą, stosują różne wybiegi, które niestety obniżają jej atrakcyjność i wielu przypadkach też wiarygodność. Z tego informacyjnego chaosu powstaje tylko negatywny obraz oferty.

Można tego uniknąć tylko w jeden sposób – współpracując z jednym biurem nieruchomości.

Maxon Nieruchomości wpisuje się w nurt światowych standardów i dąży do jak największego zadowolenia swoich Klientów, podejmując próby przedstawiania faktów przemawiających za współpracą „na wyłączność”. Coraz większa liczba właścicieli współpracujących z Maxon Nieruchomości przyjmuje standardy współpracy przyjęte już dawno w krajach, gdzie rynek nieruchomości cechuje się wysoką kulturą i profesjonalizmem.

Zmiana na polskim rynku nieruchomości zachodzi powoli, ale pozytywne jest to, że właściciele nieruchomości coraz chętniej współpracują z jednym biurem nieruchomości, wychodząc ze słusznego założenia, że ludzie, którzy na wszystkim się znają po prostu nie występują – to po pierwsze, a po drugie – warto mieć „osobistego agenta”, który zajmie się wszystkim od A do Z.

                                                                                                        Dariusz Ziemkowski

                                                                                                        Ekspert ds. nieruchomości mieszkaniowych

Other news