Rada Polityki Pieniężnej po raz kolejny obniżyła stopy procentowe. Tym samym stopa referencyjna spadła do rekordowego poziomu 0,1 % w skali rocznej. Część ekonomistów jest zaskoczona tą decyzją.

 

Zgodnie z komunikatem prasowym na stronie NBP:  „W celu ograniczenia negatywnych skutków pandemii podjęto działania fiskalne mające na celu zmniejszenie skali spadku dochodów gospodarstw domowych i firm, a także stymulację koniunktury gospodarczej. Towarzyszy temu luzowanie polityki pieniężnej, w tym poprzez obniżenie stóp procentowych oraz skup aktywów.”

Obniżka stóp procentowych wpłynie w sposób pośredni na obniżkę rat kredytów, w tym mieszkaniowych. Zmiany będą widoczne przede wszystkim w kredytach już zaciągniętych, mogą jednak pojawić się z opóźnieniem. 

Jeśli umowa kredytowa jest oparta na wskaźniku WIBOR 3M, oprocentowanie aktualizowane jest co 3 miesiące (na podstawie stawki WIBOR z końca poprzedniego miesiąca) i obowiązuje aż do kolejnej aktualizacji. Przykładowo, jeśli ostatnia zmiana stopy referencyjnej danego kredytu nastąpiła pod koniec marca, niższa rata może zostać naliczona dopiero od lipca. 

W przypadku umowy kredytowej opartej na wskaźniku WIBOR 6M, na aktualizację oprocentowania trzeba czekać aż pół roku od ostatniej zmiany. 

 

Other news